Umowy sporządzamy na złe czasy – zatem jak je konstruować, aby zabezpieczyć swoje interesy?

Zawarcie umowy nie musi odbywać się w sposób sformalizowany. Na co dzień zawieramy wiele umów, często przy drobnych czynnościach, nawet nie analizujemy procesu ich zawierania, nie spisujemy postanowień, ani nie zastanawiamy się nad skutkami, które ich zawarcie może przynieść.

Kupując chleb w sklepie zawieramy umowę sprzedaży, a wypożyczają miejski rower czy hulajnogę zawieramy umowę najmu.  Do zawarcia umowy wystarczające jest oświadczenie woli czyli każde zachowanie osoby, które ujawnia jej wolę w sposób dostateczny, w tym również przez ujawnienie tej woli w postaci elektronicznej.

W każdym przypadku oświadczenie woli będzie oceniane w kontekście okoliczności, w których zostało złożone, zasad współżycia społecznego oraz ustalonych zwyczajów.

W przypadku umów, które wiążą się dla nas z określonymi zobowiązaniami warto zadbać o zabezpieczenie swoich interesów na piśmie. Przygotowując umowy powinniśmy tak formułować ich postanowienia, aby zabezpieczyć nasze interesy nie tylko na czas ich wykonywania, ale również na wypadek ewentualnego konfliktu z drugą stroną umowy.

Często pojawia się pytanie co zawrzeć w umowie i jak powinna wyglądać. Oczywiście, każda umowa jest inna i powinna być dostosowana do naszych indywidualnych potrzeb. Jeśli nie mamy doświadczenia w sporządzaniu umów warto skonsultować się z prawnikiem, który pomoże zabezpieczyć nasze interesy.

Przedsiębiorcy, niezależnie od rozmiarów prowadzonej działalności powinni być szczególnie przygotowani na konieczność zawierania umów, zarówno z konsumentami jak i kontrahentami.

W praktyce często okazuje się, że koszty zlecenia prawnikowi sporządzenia umowy lub jej weryfikacji są dużo niższe, niż koszty wynikające z konsekwencji braku umowy lub jej niekorzystnej treści. Tak się dzieje w przypadku wszczęcia postępowania sądowego. Kancelaria świadczy usługi w zakresie sporządzenia i analizy umów dla osób fizycznych i przedsiębiorców.

Osoby zainteresowane skorzystaniem z usług Kancelarii Radcy Prawnego Magdalena Bobek LL.M. zapraszam na spotkania osobiste. Możliwe są również spotkania online po ustaleniu terminu drogą mailową: kancelaria@magdalenabobek.pl lub telefoniczną pod numerem tel. 791 375 882

Kancelaria radcy prawnego

Magdalena Bobek LL.M.

Romualda Traugutta 2, 65-025 Zielona Góra
NIP: 9291783186

Numer rachunku bankowego:
29 1090 1320 0000 0001 4462 4899

Godziny pracy Kancelarii:
Poniedziałek – piątek: od 9:00 do 17:00

Spotkania odbywają się po wcześniejszym umówieniu terminu.

Mapa dojazdu

Formularz kontaktowy

    Dbamy o Twoją prywatność. Administratorem danych osobowych podanych w formularzu jest Kancelaria Radcy Prawnego Magdalena Bobek z siedzibą w Zielonej Górze przy ul. Romualda Traugutta 2, 65-025 Zielona Góra, wpisana do Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej, NIP: 9291783186. Podane dane będą przetwarzane w celu kontaktu zwrotnego.